C60 Trident Pro C60-42ADA3-S0KW0
Availability: Out of stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 42mm steel case paired with a high quality steel bracelet. It showcases a distinctive white dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 600m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This Christopher Ward C60 Trident Pro 600 features a 42mm stainless steel case with a black ceramic Super-LumiNova bezel and a solid case back on a stainless steel bracelet. This watch also showcases a white dial with Super-LumiNova hands and dial markers covered by anti-reflective sapphire crystal.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
C60-42ADA3-S0KW0
Internal Number
Other
Original Box and Original Papers
Condition
Used
Material
Stainless Steel
Caseback
Solid
Case Diameter ⌀
42mm
Glass
Sapphire Crystal
Water Resistance
600m
Shape
Round
Color
White
Dial Markers
Indexes
Hands
Luminous
Functions
Hours, Minutes, Seconds, Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
Mechanical Automatic, Caliber Sellita SW200
Type
Steel bracelet
Material
Steel Bracelet
Buckle Type
Folding
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
FREE Shipping
Manufacturer's
Warranty
Accepted Payments
Secure Payment:
Visa Logo Mastercard Logo Amex Logo PayPal Logo
Financing Available:
Affirm Logo PayPal Logo
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
ZRC GF421613 Grand Fonds
ZRC GF421613 Grand Fonds
Steel
Automatic
42mm
TUDOR Royal M28603-0001
TUDOR Royal M28603-0001
Steel
41mm
Toledano & Chan B/1.3R - 18K Gold Ripple Dial on Titanium
Limited
Titanium
32mm