SM43-DT-GNCER-GN-R-S Supermarine Full Ceramic, Jungle Green, Limited Edition
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 43mm titanium and ceramic case paired with a high quality rubber strap. It showcases a distinctive green dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 500m.
  • We are Authorized Dealers, ensuring you receive 5 Year warranty directly from Bremont.
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
Limited Edition Jungle Green, only 250 pieces available.
Gender
Men's
Warranty
5 Year
Reference Number
SM43-DT-GNCER-GN-R-S
Additional Information
Limited Edition of 250 Pieces
Condition
New
Material
Caseback
PVD green titanium screw-in and decorated closed case back
Case Diameter ⌀
43mm
Lug to Lug
50mm
Thickness
13mm
Glass
Domed Anti-reflective, Scratch Resistant Sapphire Crystal
Crown
Crown Protector. Screw Down PVD Treated Titanium Crown.
Water Resistance
500m
Shape
Round
Color
Green gradient
Dial Markers
Applied indexes infilled with C3 (light green) Super-LumiNova® (Blue emission)
Hands
Functions
Central Hour/Minute/Second, Date at 3 O'clock, Unidirectional rotating bezel
Movement Type
Automatic
Movement Description
Automatic, Modified Calibre 11 1/2’’’ BE-92AV, 25 Jewels, Glucydur balance wheel Anachron balance spring Nivaflex mainspring, 28,800BPH (4Hz), 50-hour power reserve
Type
Rubber strap
Material
Black rubber chevron strap
Buckle Type
Pin Buckle Clasp And Quick-release System
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
FREE Shipping
Manufacturer's
Warranty
Accepted Payments
Secure Payment:
Visa Logo Mastercard Logo Amex Logo PayPal Logo
Financing Available:
Affirm Logo PayPal Logo
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Bremont Solo SOLO43-CR-R-S
Bremont Solo SOLO43-CR-R-S
Steel
Automatic
43mm
Bremont MBII-BK-GN-S Green Barrel
Steel
43mm
Bremont Supermarine S302 Ocean LE on Rubber Strap
Limited
40mm