ALT39-DT-SS-SI-L-S Altitude 39 Date On Strap
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 39mm steel case paired with a high quality leather strap. It showcases a distinctive silver dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 100m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This watch features a 39mm stainless steel case on leather strap. This watch also sports a silver dial. Powered by a BB14, 68-hour power reserve movement. Water resistance up to 100 meters.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
ALT39-DT-SS-SI-L-S
Internal Number
210009N32173 - 00905801
Condition
Used
Material
Satin & polished 904L Stainless Steel Trip-Tick
Caseback
Decorated Stainless Steel Open
Case Diameter ⌀
39mm
Lug to Lug
47.17mm
Thickness
11.19mm
Glass
Glass Box Anti-Reflective Sapphire
Crown
Inner Bi-directional Roto-Click Bezel, Operated By Crown At 4 O'clock
Water Resistance
100m
Shape
Round
Color
Brushed Silver Galvanic Metal
Dial Markers
Applied Numerals and Indexes filled with white Super-LumiNova® (Blue emission)
Hands
Functions
Central Hour/Minute/Seconds and Date at 3 O'clock
Movement Type
Automatic
Movement Description
BB14-AH, 24 Jewels, 28,800bph (4Hz), 68-hour power reserve, Decorated Bremont rotor
Type
Leather strap
Material
Leather
Buckle Type
Pin Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%