Argylle GMT Limited Edition SOLO43-ARGYLLE-L-S
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 43mm steel case paired with a high quality leather strap. It showcases a distinctive black dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 50m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This watch features a 43mm stainless steel case on leather strap. This watch also sports a black dial. Powered by a mechanical automatic movement. Water resistance up to 100 meters.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
SOLO43-ARGYLLE-L-S
Internal Number
210009N32174 - 00905804
Other
Original Box and Original Papers
Additional Information
Limited Edition of 200 Pieces
Condition
Used
Material
Caseback
Exhibition
Case Diameter ⌀
43mm
Lug to Lug
49mm
Thickness
15.8mm
Glass
Sapphire
Crown
Push Down
Water Resistance
100m
Shape
Round
Color
Black
Dial Markers
Arabic Numerals
Hands
Luminous
Functions
Hours, Minutes, Seconds, Date, GMT
Movement Type
Automatic
Movement Description
Mechanical Automatic, Modified Calibre 13 1/4''' BE-69AV
Type
Leather strap
Material
Leather
Buckle Type
Pin Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%