TN40-DT-SS-BK-N-S Terra Nova 40.5 Date Black Dial On Bracelet
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 40mm steel case paired with a high quality fabric strap. It showcases a distinctive black dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 100m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This watch features a 40mm stainless steel case on NATO strap. This watch also sports a anthracite dial. Powered by a modified automatic movement. Water resistance up to 100 meters.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
TN40-DT-SS-BK-N-S
Internal Number
210009N31595 - 00903976
Condition
Used
Material
Stainless steel
Caseback
Decorated stainless steel case back
Case Diameter ⌀
40.5mm
Glass
Domed Anti-reflective, Scratch Resistant Sapphire Crystal
Crown
Push-in
Water Resistance
100m
Shape
Cushion
Color
Gradient anthracite and black metal
Dial Markers
3D vintage Super-LumiNova® (Green emission) block numerals
Hands
Polished Rhodium hands with vintage Super-LumiNova® (Green emission)
Functions
Central Hour/minute/seconds, Date window at 3 o'clock
Movement Type
Automatic
Movement Description
Modified automatic winding bridge 38-hour power reserve
Type
Fabric strap
Material
Black and anthracite fabric NATO strap
Buckle Type
Stainless Steel Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
FREE Shipping
Manufacturer's
Warranty
Accepted Payments
Secure Payment:
Visa Logo Mastercard Logo Amex Logo PayPal Logo
Financing Available:
Affirm Logo PayPal Logo
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
ZRC GF421613 Grand Fonds
ZRC GF421613 Grand Fonds
Steel
Automatic
42mm
Toledano & Chan B/1.3R - 18K Gold Ripple Dial on Titanium
Limited
Titanium
32mm
Grand Seiko Spring Drive SBGY023
Steel
Spring drive
38mm