TN40-DT-SS-BR-L-S Terra Nova Date SS Caramel Dial Leather Strap
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 40mm steel case paired with a high quality leather strap. It showcases a distinctive brown dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 100m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This watch features a 40.5mm stainless steel case on leather strap. This watch also sports a caramel dial. Powered by a modified automatic winding movement. Water resistance up to 100 meters.
Gender
Men's
Warranty
5 Years
Reference Number
TN40-DT-SS-BR-L-S
Internal Number
210009N32170 - 00905803
Other
Original Box and Original Papers
Condition
Used
Material
Satin and polished two-piece stainless steel case
Caseback
Decorated Stainless Steel
Case Diameter ⌀
40.5mm
Lug to Lug
47mm
Thickness
11.11mm
Glass
Domed Anti-reflective, Scratch Resistant Sapphire Crystal
Water Resistance
100m
Shape
Round
Color
Gradient Brown 'Caramel' Metal
Dial Markers
3D vintage Super-LumiNova® (Green emission) block numerals
Hands
Super-LumiNova® (Green emission)
Functions
Hours, Minutes, Seconds, Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
Modified automatic winding bridge 38-hour power reserve, Calibre 11 1/2’’’ BE-36AE 26 Jewels, Glucydur balance, Anachron balance spring, Nivaflex mainspring, 28,800 bph (4Hz)
Type
Leather strap
Material
Brown Leather
Buckle Type
Pin Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%