Exquisite Timepieces Exclusive Origin LCF036.T1.CGS.1
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 40mm titanium case paired with a high quality leather strap. It showcases a distinctive blue dial and is powered by a precise manual winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 30m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This Laurent Ferrier Classic Origin features a 40mm Grade 5 titanium case with a transparent case back on a tan leather strap with a titanium tang buckle. This watch also sports a blue gradient dial with 18k white gold hands and index dial markers covered by scratch resistant sapphire crystal.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
LCF036.T1.CGS.1
Internal Number
Other
Original Box and Original Papers
Additional Information
Limited Edition of 10 Pieces
Condition
Used
Material
Titanium Grade 5
Caseback
Exhibition
Case Diameter ⌀
40mm
Glass
Sapphire Crystal
Water Resistance
30m
Shape
Round
Color
Blue
Dial Markers
Indexes
Hands
Silver
Functions
Hours, Minutes, Seconds
Movement Type
Manual
Movement Description
Mechanical Manual, Caliber LF116.01
Type
Leather strap
Material
Leather Strap
Buckle Type
Tang
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
FREE Shipping
Manufacturer's
Warranty
Accepted Payments
Secure Payment:
Visa Logo Mastercard Logo Amex Logo PayPal Logo
Financing Available:
Affirm Logo PayPal Logo
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
TUDOR Royal M28603-0001
TUDOR Royal M28603-0001
Steel
Automatic
41mm
TUDOR 1926 36mm Steel M91450-0001
Steel
Automatic
36mm
Toledano & Chan B/1.3R - 18K Gold Ripple Dial on Titanium
Limited
Titanium
32mm