Bronze Yacht-Timer M1-41-72-NB
Availability: Out of Stock | Estimated Delivery: 14 Weeks
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- This timepiece features a 44mm bronze case paired with a high quality steel bracelet. It showcases a distinctive blue dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 300m.
- We are Authorized Dealers, ensuring you receive 2 Year warranty directly from Mühle Glashütte.
- Worldwide Shipping.
- Multiple financing options. Learn more.
- All Features...
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- Worldwide Shipping.
- All Features...
Description
Gender
Men's
Warranty
2 Year
Reference Number
M1-41-72-NB
Condition
New
Material
Bronze Bidirectional bezel
Caseback
Transparent
Case Diameter ⌀
44mm
Lug to Lug
N/A
Thickness
12.2mm
Glass
Domed And Double Anti-glare Sapphire Crystal
Crown
Screw Down
Water Resistance
300 M
Shape
Round
Color
Blue
Dial Markers
Luminous
Hands
Luminous
Functions
Hours, minutes, seconds, chronograph
Movement Type
Automatic
Movement Description
Automatic
Type
Steel bracelet
Material
Textile strap with stainless steel pin buckle
Buckle Type
Folding
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
Manufacturer's
Warranty
Secure Payment:
Financing Available:
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Mühle Glashütte M1-51-03-2025-KB S.A.R. Mission Timer 160 Years DGZRS
Titanium
43mm
Mühle Glashütte M1-42-37-LB Promare Go Bronze on Vintage Strap
Bronze
41mm