City 99 M1-99-41-MB
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- This timepiece features a 40mm steel case paired with a high quality steel bracelet. It showcases a distinctive silver dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 100m.
- We are Authorized Dealers, ensuring you receive 2 Year warranty directly from Mühle Glashütte.
- Worldwide Shipping.
- Multiple financing options. Learn more.
- All Features...
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- Worldwide Shipping.
- All Features...
Description
Gender
Men's
Warranty
2 Year
Reference Number
M1-99-41-MB
Condition
New
Material
Stainless Steel
Caseback
Display
Case Diameter ⌀
40mm
Lug to Lug
N/A
Thickness
10mm
Glass
Sapphire
Crown
Screw Down
Water Resistance
100 M
Shape
Round
Color
Guilloche Finish
Dial Markers
Polished
Hands
Luminous
Functions
Hours, Minutes, Seconds and Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
SW 200-1 Automatic
Type
Steel bracelet
Material
Stainless Steel
Buckle Type
Folding
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
Manufacturer's
Warranty
Secure Payment:
Financing Available:
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Mühle Glashütte M1-25-32-1994-CB 29er Big Bronze Edition 1994 - 2024
Bronze
Automatic
42mm
Mühle Glashütte M1-42-37-LB Promare Go Bronze on Vintage Strap
Bronze
41mm