Promare Chronograph Bracelet M1-42-04-MB
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- This timepiece features a 44mm steel case paired with a high quality steel bracelet. It showcases a distinctive grey dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 300m.
- We are Authorized Dealers, ensuring you receive 2 Year warranty directly from Mühle Glashütte.
- Worldwide Shipping.
- Multiple financing options. Learn more.
- All Features...
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- Worldwide Shipping.
- All Features...
Description
Gender
Men's
Warranty
2 Year
Reference Number
M1-42-04-MB
Condition
New
Material
Stainless steel
Caseback
Exhibition Caseback
Case Diameter ⌀
44mm
Thickness
15.4mm
Glass
Anti-reflective Sapphire Crystal
Water Resistance
300M
Shape
Round
Color
Grey
Dial Markers
Superluminova
Hands
Superluminova
Functions
Hours, Minutes, Seconds, Chronograph and Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
Automatic
Type
Steel bracelet
Material
Stainless Steel Bracelet
Buckle Type
Folding
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
Manufacturer's
Warranty
Secure Payment:
Financing Available:
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Mühle Glashütte M1-41-03-1994-KB S.A.R. Rescue Timer Edition 1994
Steel
42mm