Promare Chronograph M1-42-04-NB
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- This timepiece features a 44mm steel case paired with a high quality rubber strap. It showcases a distinctive grey dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 300m.
- We are Authorized Dealers, ensuring you receive 2 Year warranty directly from Mühle Glashütte.
- Worldwide Shipping.
- Multiple financing options. Learn more.
- All Features...
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- Worldwide Shipping.
- All Features...
Description
Gender
Men's
Warranty
2 Year
Reference Number
M1-42-04-NB
Condition
New
Material
Brushed/polished stainless steel
Caseback
Exhibition Caseback
Case Diameter ⌀
44mm
Thickness
15.4mm
Glass
Anti-reflective Sapphire Crystal
Water Resistance
300M
Shape
Round
Color
Grey
Dial Markers
Superluminova
Hands
Superluminova
Functions
Hours
Movement Type
Automatic
Movement Description
Automatic
Type
Rubber strap
Material
Waterproof leather/rubber strap
Buckle Type
Pin Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
Manufacturer's
Warranty
Secure Payment:
Financing Available:
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Mühle Glashütte M1-41-03-1994-KB S.A.R. Rescue Timer Edition 1994
Steel
42mm
Mühle Glashütte M1-25-32-1994-CB 29er Big Bronze Edition 1994 - 2024
Bronze
42mm