SUB-39 GMT Vintage SUB39GMTV
Availability: Out of Stock
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
  • This timepiece features a 39mm steel case paired with a high quality leather strap. It showcases a distinctive black dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 300m.
  • This is a Pre-owned timepiece.
  • For additional live images, please .
  • Worldwide Shipping.
  • Multiple financing options. Learn more.
  • All Features...
Description
This watch features a 39mm steel case with black dial. Powered by a Mechanical Automatic Movement. Water resistance up to 300 meters.
Gender
Men's
Warranty
N/A
Reference Number
SUB39GMTV
Internal Number
Other
Original Box and Original Papers
Condition
Used
Material
Stainless Steel
Caseback
Solid
Case Diameter ⌀
39mm
Glass
Sapphire Crystal
Water Resistance
300m
Shape
Round
Color
Black
Dial Markers
Luminous, old radium
Hands
Luminous, old radium
Functions
Hours, Minutes, Seconds, GMT, Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
Mechanical Automatic, Swiss Made ETA 2893-2
Type
Leather strap
Material
Leather Strap
Buckle Type
Pin Buckle
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
FREE Shipping
Manufacturer's
Warranty
Accepted Payments
Secure Payment:
Visa Logo Mastercard Logo Amex Logo PayPal Logo
Financing Available:
Affirm Logo PayPal Logo
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Toledano & Chan B/1.3R - 18K Gold Ripple Dial on Titanium
Limited
Titanium
Automatic
32mm
Grand Seiko Spring Drive U.F.A SLGB003
Titanium
Spring drive
37mm
Grand Seiko Spring Drive SBGY023
Steel
Spring drive
38mm