Promare Datum Bracelet M1-42-13-MB
Product information
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- This timepiece features a 44mm steel case paired with a high quality steel bracelet. It showcases a distinctive black dial and is powered by a precise automatic winding movement. The watch is designed with a water resistance of up to 100m.
- We are Authorized Dealers, ensuring you receive 2 Year warranty directly from Mühle Glashütte.
- Worldwide Shipping.
- Multiple financing options. Learn more.
- All Features...
Need assistance?
Order by phone (239) 227-2932.
Key Features
- Worldwide Shipping.
- All Features...
Description
Gender
Men's
Warranty
2 Year
Reference Number
M1-42-13-MB
Condition
New
Material
Brushed/polished stainless steel
Caseback
Exhibition Caseback
Case Diameter ⌀
44mm
Thickness
12mm
Glass
Anti-reflective Sapphire Crystal
Water Resistance
100M
Shape
Round
Color
Black
Dial Markers
Superluminova
Hands
Superluminova
Functions
Hours, Minutes, Seconds and Date
Movement Type
Automatic
Movement Description
Automatic
Type
Steel bracelet
Material
Stainless Steel Bracelet
Buckle Type
Folding
25+
Years in Industry
+3,100
5-Star Google Reviews
100%
Authentic Timepieces
Trade-in
Your Old Watch
Manufacturer's
Warranty
Secure Payment:
Financing Available:
What Our Customers Say
Rated 4.9 by over 3,100 Customers
Recommended For You
Discover More Great Products
Mühle Glashütte M1-25-32-1994-CB 29er Big Bronze Edition 1994 - 2024
Bronze
42mm
Mühle Glashütte M1-42-37-LB Promare Go Bronze on Vintage Strap
Bronze
41mm